Meridian Gabinet Medycyny Naturalnej i Biorezonansu Lek.med.Przemysław Sempiński

Alergia

Leczenie alergii w Gabinetach Meridian - Poznań, Jarocin

Alergia (popularnie stosowane synonimy uczulenie, nadwrażliwość) - patologiczna, jakościowo zmieniona odpowiedź tkanek na alergen, polegająca na reakcji immunologicznej związanej z powstaniem swoistych przeciwciał, które po związaniu z antygenem doprowadzają do uwolnienia różnych substancji - mediatorów stanu zapalnego. Może się objawiać łagodnie, jak w przypadku kataru czy łzawienia, aż po zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny i śmierć.

Termin alergia został użyty pierwotnie przez Clemensa Petera Freiherr von Pirqueta, wiedeńskiego pediatrę i naukowca w 1906 roku. Oznacza on dosłownie odmienną reakcję (gr. allos - inny + ergos - reakcja). Początkowo uważano, że za wszelkie reakcje nadwrażliwości odpowiedzialne jest nieprawidłowe wytwarzanie przeciwciał klasy IgE. Dopiero dalsze badania prowadzone wspólnie przez Robina Coombsa i Philipa Gella w latach 60. XX wieku, doprowadziły do odkrycia czterech (obecnie pięciu) odmiennych typów reakcji nadwrażliwości. W związku z powyższym termin nadwrażliwość jest pojęciem szerszym i nie jest synonimem alergii sensu stricto.

Słowo "alergia" pochodzi od dwóch słów greckich: allos, co oznacza "inny" oraz ergon, co oznacza "praca". Alergią można w prosty sposób zdefiniować jako "reakcją na nieszkodliwe substancje". U większości ludzi substancja ta nie wywołuje żadnych niepożądanych efektów. U pewnych jednak osób substancja ta może spowodować nadmierna reakcja organizmu, cos w rodzaju wołania po straż pożarną, aby zgasić palącą się zapałką.

Leczenie alergii u dzieci, zapobieganie alergii - Poznań

Zadaniem układu immunologicznego (odpornościowego) jest ochrona przed chorobą. Każda komórka posiada specjalne oznakowania, które wskazują, że jest ona częścią danego organizmu. Białe ciałka krwi, zwane limfocytami, stale krążą po organizmie, szukając wrogich najeźdźców. Kiedy obca komórka lub jakakolwiek obca substancja zostaje wykryta, limfocyty wysyłają chemiczne substancje jako posłańców, którzy wzywają makrofagi (inny typ białych ciałek krwi) do walki z najeźdźcą.

Z pewnych powodów układ immunologiczny  reaguje czasami na nieszkodliwe, obce substancje lub komórki w sposób chorobowy, zwany alergią.

Alergen zwany również antygenem jest substancją, która prowokuje reakcją alergiczną. Przeciwciało jest substancją produkowaną przez organizm w odpowiedzi na alergen. Kiedy osoba podatna na alergię zetknie się z antygenem, jej organizm reaguję produkując przeciwciała. Antygeny i przeciwciała wiążą się i uwalniają pewne substancje chemiczne.

Alergia jest nieprawidłową reakcją na ogólnie nieszkodliwa substancję, która pojawia się u osoby predysponowanej i spowodowana jest przez połączenie: antygen - przeciwciało. Wszystkie te procesy prowadzą do uwolnienia histaminy i innych substancji czynnych, które prowadzą do reakcji alergicznych organizmu.

 

Kalendarz pylenia - zobacz

Jak możesz nabyć kontakt z alergenem? -zobacz

 
Meridian Gabinet Medycyny Naturalnej i Biorezonansu